Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Ja i świat   Świątynie Angkoru - Angkor Wat ( cz.2)
4

Świątynie Angkoru - Angkor Wat ( cz.2)

Świątynie Angkoru - Angkor Wat (cz.2)
oprac. Renata Zarzycka

Wrażenia osób odwiedzających Angkor Wat są niezapomniane. Angkor Wat po prostu poraża swoją wielkością. Całkowita powierzchnia razem z murami zewnętrznymi i fosą to 2,08 km2. Angkor Wat otoczony jest fosą i zewnętrznymi murami. Sama świątynia zajmuje obszar o powierzchni 1 km kw. Przy budowie tego kompleksu pracowało około 5 tysięcy rzemieślników i 50 tysięcy robotników. Ściany budowli są bogato zdobione płaskorzeźbami. Wszystkie reliefy wyróżniają się nad wyraz subtelnym pięknem i wielką precyzją. Płaskorzeźby w całym Angkor malowano początkowo na wiele kolorów. Pokryte złotem wieże mieniły się w słońcu.

Swoim kształtem przypomina masywną, trzystopniową piramidę, zwieńczoną pięcioma wieżami, z których najwyższa góruje 65 metrów nad ziemią. Do jej wykonania wykorzystano wykazujący się dużą twardością lateryt.

Początki Angkor Wat w Kambodży to poł. XII w. Angkor Wat zbudował panujący nad potężnym imperium khmerskim, król Suryavarman II. Świątynia była poświęcona hinduskiemu bogu Wishnu. Słowo "angkor" oznaczało "miasto". "Wat" to słowo oznaczające "świątynię" we wszystkich krajach Indochin oraz m.in. w Birmie, czy Tajlandii. Słowa Angkor i Wat razem oznaczają "Miejska Świątynia".

Jeden z największych skarbów Angkor Wat to kamienny "arras" ciągnący się na długości ponad 900 metrów, na którym widnieje prawie 20 tysięcy postaci przedstawiających realistyczne sceny z eposów indyjskich Ramajany i Mahabharaty, jak również życie dworu. Szczególne wrażenie wywierają ściany niższego poziomu ozdobione scenami z mitologii hinduskiej oraz scenami ze zwycięskich wojen króla Suryavarmana II.


Obecnie Angkor Wat to najważniejsza i najbardziej znana świątynia w kompleksie Angkor, położonym w prowincji Siem Reap w Kambodży. Uznawana jest za największą budowlę sakralną na świecie i niezrównane arcydzieło architektury. Piękno i rozległość Angkor Wat są tak wielkie, że wielu uważa go za jeden z siedmiu cudów świata z epoki średniowiecza. Ta wspaniała świątynia nie ma sobie równych na całym świecie, na dowód czego została wpisana na listę UNESCO.

ANGKOR - największe na świecie miasto średniowiecza (cz.1) >>

Z pozdrowieniami
Renata Zarzycka

Spis wszystkich blogów tutaj >>

Ten wpis czytano 1886 razy.
piękny filmik. Gratulacje!
Anita - Piątek, 04 Luty 2011 10:06
Dziękuję za komentarze i poświęcony czas na przeczytanie bloga. Dla mnie te miejsca tez sa niezwykłe - jak z innego wymiaru. :)
Renata Zarzycka - Sobota, 29 Styczeń 2011 09:12
Ciekawe miejsce, niezwykle interesujący obiekt, znakomicie i zwięźle opisany. Przeczytałem z zainteresowaniem:)
animus - Niedziela, 23 Styczeń 2011 19:01
Super!Mnie nawet bardziej podobają się te wszystkie świątynie bez oryginalnych kolorów -są takie,,dostojne,,a nie jarmarcznie kolorowe:)Akropol też jakoś nie wyobrażam sobie inaczej niż jak obecnie...co szlachetny kamień to szlachetny kamień!
Robert - Poniedziałek, 17 Styczeń 2011 23:28