Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Ja i świat   Selva Amazonica - ginące lasy deszczowe
6

Selva Amazonica - ginące lasy deszczowe

Z serii "Amazonia – zielone płuca świata"
oprac. Renata Zarzycka

Selva Amazonica - ginące lasy deszczowe

Amazonia lub Dorzecze Amazonki położone wzdłuż równika, zwane jest często po hiszpańsku „Selva Amazónica”. Ta "azmazońska misa" przechowuje 2/3 słodkiej wody z całego światowego zapasu.


Rzeka nisko w korycie podczas suszy. W porze deszczowej jej poziom wzrasta o 15 metrów.

Amazonia zajmuje obszar siedmiu milionów kilometrów kwadratowych na terenie9-ciu państw: Brazylii (60 procent lasu deszczowego), Peru (13 procent, drugie po Brazylii), Kolumbii, Wenezueli, Ekwadoru, Boliwii, Gujany, Surinamu i Gujany Francuskiej. Znajduje się głównie na terenie dorzecza Amazonki i jej ponad 1100 dopływów. Sam las zwany selwą, zajmuje około 5,5 miliona kilometrów kwadratowych. Na jednym hektarze może egzystować prawie 100 różnych rodzajów drzew. Panuje tam wilgotny klimat równikowy ze średnimi rocznymi temperaturami od 24 do 27 °C.

Plik:Amazon rainforest.jpg

Trochę faktów historycznych z Brazylii

Kiedy do Brazylii przybyli pierwsi Europejczycy, kraj porastała bezkresna selwa. Z czasem od wschodniego wybrzeża wycinano lasy amazońskie, a na terenach przygotowanych pod uprawę osiedlali się ludzie.

W lasach amazońskich już od XVI wieku poszukiwano złota, chininy (ziołowy lek przeciw malarii), kakao, drzewa mahoniowego i wanilii. Żaden jednak produkt z nie spowodował tak wielkiej ruiny lasów, jak białe lepkie mleczko – kauczuk naturalny tzw. lateks. Pozyskiwany był on z trzech gatunków drzew.

Właściwości kauczuku Indianom Omagua były dobrze znane. Z żywicy drzewa tworzyli coś w rodzaju piłki do zabawy. Fascynowało to francuskich podróżników. Bliższe poznanie właściwości kauczuku przez naukowców, okazało się prawdziwą zgubą dla Amazonii.
W 1844 roku Charles Goodyear opatentował sposób wulkanizacji a w 1888 roku Danlop wynalazł opony pneumatyczne. Tym samym ceny kauczuku poszły w górę, a produkcja kauczuku bardzo wzrosła. W I dekadzie XIX wieku, Brazylia stała się w tej dziedzinie gigantem dając 88% światowego eksportu. Na przełomie XX wieku przez 25 lat, amazoński port Manaus odległy od Atlantyku o 1600 km, był jednym z najbogatszych miast na świecie.

W poszukiwaniu kauczuku przeszukiwano dżungle. Pnie drzew nacinano, a lateks czyli mleczko kauczukowe, ściekało do pojemników. Zbieracze kauczuku pracowali na zlecenie tzw. „baronów kauczukowych” zamieszkujących takie miasta jak Manaus w Brazylii i Iquitos (106m npm.) w Peru – słynące z bogactwa i luksusu oraz 2000 gatunków orchidei. Do Manaus przypłynął samochód, który był pierwszym na kontynencie Ameryki Południowej. To w Manaus wybudowano najpiękniejsza na tamte czasy operę. Henry Ford również założył własne plantacje kauczuku w Amazonii chcąc czerpać z nich zyski.


Budynek opery w Manaus w województwie Manazonas, Brazylia

Nie widomo jak potoczyły by się losy lasów amazońskich, gdyby nie przyrodnicy – "złodzieje".
Angielski podróżnik wykradł i przemycił statkiem kilkadziesiąt ton nasion kauczuku. W krótkim czasie urosła silna konkurencja w Azji, gdzie powstały nowe plantacje drzew kauczukowych. To spowodowało spadek cen kauczuku i popytu na lateks. Obniżenie się „gorączki lateksowej” zatrzymało intensywne niszczenie selwy amazońskiej.


W porze deszów jej poziom rzek podnosi się tu o 15 metrów.

Selva Wysoka i Selva Niska w Peru

Do eksploatacji zachodniej części wysokiej części selwy amazońskiej przyczyniła się zaprojektowanie i budowana kolej przez naszego wielkiego Polaka Ernesta Malinowskiego, w latach 1872-1876. Celem budowy była możliwość łatwego transportu bogactw z wysokiej dżungli amazońskiej prosto nad ocean do portu. W szczególności transportu miedzi i cynku z kopalni w Andach oraz produktów rolnych z tamtejszych dolin. Więcej szczegółów >>


Kolej Ernesta Malinowskiego w Peru

W drugiej połowie XX wieku zachodnim lasom amazońskim zaczął zagrażać masowy napływ ludności z gór i terenów nadmorskich Peru. Peruwiańskie rządy uznały tereny nizinne Amazonki za źródło niewyobrażalnych zasobów naturalnych. Miały one zlikwidować problem głodu w kraju. Czy to się udało? Raczej nie.


Chatka na palach budowane są przy brzegu rzek, która zwiększaj poziom o ok. 15 m w porze deszczowej.

Szczególności wiele zła lasom amazońskim wyrządził tzw. narkobiznes związany z produkcją kokainy, którego centrum znajdowało się w dolinie rzeki Huallaga. W 1992 roku znajdowało się tutaj 65% terenów obsadzonych krzewami zioła „coca”. Setki hektarów lasów wycinano pod plantacje koki. Corocznie wciąż wycina się w peruwiańskiej selwie kolejne 200 tys. ha.

Inne tematy blogów związane z Amazonią:

Dziewicza przyroda Amazonii >>
Drzewo życia

Amazońskie plemiona - SATERE
Selva Amazonia - ginące lasy deszczowe ( w opracowaniu)
Trochę faktów historycznych z Brazylii
Selva Wysoka i Selva Niska w Peru
"Zielone płuca świata"
Znikające lasy deszczowe
Wróg dżungli - susza
Co możemy zrobić aby ratować lasy równikowe?

Spis wszystkich blogów tutaj >>

Ten wpis czytano 6534 razy.
Interesujacy Blog i fotki tez super
.Kamil - Sobota, 05 Marzec 2011 11:21
To jedno z moich podróżniczych marzeń, ale jak tak będą ciąć, to zanim tam wyjadę, pewnie już nic nie zostanie. A ja chciałabym zobaczyć wałęsaka brazylijskiego w jego naturalnym środowisku... Ciekawy, sprawnie napisany tekst.
Marlena - Piątek, 18 Luty 2011 13:54
Tak Andi masz ogromną rację. Niestety rząd Brazylii nie przewidział, że drugie tyle lasów obecnie wycinane jest nielegalnie - nawet nie tylko przez firzmy z USA, ale szczególnie przez firmy z Europy Zachodniej oraz z Azji np. Malezja. Ale o tym w kolejnych odcinkach. Tak -masz rację - dokładnie chce napisac o tym - problem lasów - szczególnie lasów deszczowych i subtropikanych oraz ich zmniejszania się w zastraszającym tempie. O lasach i ich niszczeniu było tu już wspominane na blogach.
Myślę, że to równie ważny temat jak wiele innych, ale z naszego miejsca na globie jakby mniej dostrzegany, ponieważ lasy deszczowe Amazonii są dość daleko i wydaje sie jakby nas ten problem nie dotyczył. Ich wycinka może jednak wpłynąć poważnie na zmiany klimatyczne w naszej części świata.

Andi, Animusowi oraz Jacekowi dziękuję za poświęcony czas i wzięcie udziału w dyskusji.  
Renata Zarzycka - Piątek, 28 Styczeń 2011 18:43
w latach 90,tych ekolodzy wymusili na prezydencie Brazylii zakaz,lub duże ograniczenie wycinnki drzewa mahoniowego.Rocznie wycina się na świecie 0,4% lasów. Widać skutki bardzo dobrze z satelity. W Rosji trwa prawdziwy rabunek tajgi. Z satelity widać szary plac na miejscu gdzie rosła dziewicza tajga. Rosjanie rabują i pozwalają rabować wszytkie zasoby naturalne jakie mają. Wyrżnięto 100tyś.hektarów tajgi.i to widać na zdjeciach sat. am za drobna opłatą lasy wyrzynają firmy z USA.
Andi Eszterhazy - Piątek, 28 Styczeń 2011 12:03
Z prawdziwą przyjemnością przeczytałem kolejny artykuł Twojego autorstwa. Przyznam, że masz prawdziwy talent dziennikarsko-reporterski. Znakomite opracowanie, mnóstwo interesujących informacji bogato ilustrowanych pięknymi zdjęciami.
animus - Niedziela, 23 Styczeń 2011 19:18
Piękny artykuł.
Informacje,które tu są potwierdzają,że Amazonia to prawdziwy cud.
Szkoda,że nie zdajemy sobie często sprawy z tego jak bardzo jesteśmy powiązani ze światem i jak wielkie znaczenie odległe lasy mają dla każdego z nas.
Jacek Kul - Środa, 19 Styczeń 2011 01:49