Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Ja i świat   Maracana - świątynia futbolu
2

Maracana - świątynia futbolu

Legendarna "sześdziesiątka" - świątynia futbolu
MARACANA w Rio de Janeiro, Brasil
oprac. Renata Zarzycka

Maracanę zbudowano na mundial w 1950 roku. Była wówczas największym stadionem świata. Obchodząca w tym roku swoje 60-te urodziny staruszka ma na koncie tak wiele imprez, że trudno je zliczyć.

Skąd wzięła się jej nazwa?

Etymolodzy wywodzą nazwę stadionu „Maracanã” od nazwy małej rzeki „Maracanã”, przepływającej w sąsiedztwie stadionu (obecniepłynie podziemnym kanałem). Ta z kolei pochodzi od nazwy popularnej w Brazylii papugi ary maracany (Primolius maracana).Wokół zbudowanego stadionu powstała z czasem dzielnica, którą także nazwano Maracanã.

Oficjalną nazwę, "Estádio Jornalista Mário Filho" stadion przyjął w 1966 r., w którym to roku Mario Filho, brazylijski dziennikarz i felietonista sportowy zgodził się na to, aby stadion nosił jego imię i upoważnił administratora do przeprowadzenia odpowiednich procedur w tym kierunku. Mário Filho od samego początku popierał projekt budowy stadionu, a dzięki swemu dużemu zaangażowaniu w jego budowę, pozyskał nawet przydomek Maracanã. Pomimo nadania stadionowi nowej nazwy na całym świecie bardziej znana i powszechnie używana jest nazwa stara - MARACANA.

Stadion Maracana w Rio de Janeiro, Brasil

Historia Maracany

Historia tego stadionu jest typowo brazylijska. Mieszają się w niej korupcyjne afery, dezorganizacja, ociarająca się o megalomanię narodowa duma i – oczywiście – bezgraniczna miłość do kopanej piłki.

W 1948 roku zapadła decyzja o jego budowie. Pierwszy mecz inaugurujące stadion spotkanie między Rio All Stars i São Paulo AllStars, rozegrano 16 czerwca 1950 roku.

Piłkarski rekord wszechczasów pobity został 16 lipca 1950 roku – tego dnia na Maracanie odbył się mecz Brazylii z Urugwajem.

Kiedy angielski sędzia George Reader rozpoczął spotkanie, na trybunach Maracany stało około 210 tysięcy kibiców! Urugwaj zdobył mistrzostwo świata! Publiczność bez słowa zaczęła opuszczać stadion nie czekając na wręczenie Pucharu zwycięzcom.

21 marca 1954 roku ustanowiony został na nim kolejny, nadal obowiązujący światowy rekord: na rozgrywany tego dnia mecz Brazylia – Paragwaj sprzedano ponad 183 tysiące biletów. I to mimo, że... budowa nadal trwała. Oficjalnie zakończono ją dopiero w 1965 roku!

Kiedyś biła rekordy widowni, teraz będzie już tylko mniejsza.
Wiekopomnym wydarzeniem, jakie miało miejsce na tym stadionie była bramka numer 1000 w profesjonalnej karierze króla futbolu - Pele w 1969 roku. Był tu też Papież Jan Paweł II i Frank Sinatra.

Pele, Brasil, Maracana


Przebudowa słynnej Maracany w Rio de Janeiro 2007 - 2010

W listopadzie 2007 w ramach podróży po Brazylii obowiązkowo odwiedziłam ten legendarny stadion.
Nie był to już największy stadion świata. Nie był też najnowocześniejszy ani najbardziej funkcjonalny. PO kolejnych remontach Maracana posiadała dokładnie 88992 indywidualnych siedzeń. Mimo kolejnych remontów stadion nadal nie spełniał wszystkich norm FIFA. Dlatego w przypadku meczy międzynarodowych, jego pojemność ograniczona jest tylko do 72 tysięcy. Grają na nim regularnie znane drużyny z Rio de Janeiro: Botafogo, Flamengo, Fluminense i Vasco.

Prezentacja zdjęć z Maracany - kliknij niżej.

W tym roku - w listopadzie 2010 chcieliśmy kupić bilety na mecz na Maracanie. Niestety nie udało się. Od sierpnia 2010 stadion znów jest w przebudowie, co widać na prezentacji zdjęć wyżej. Rozpoczęła się przebudowa słynnej Maracany w Rio de Janeiro, głównej areny piłkarskich mistrzostw świata w 2014 roku. Brazylijczycy muszą przebudować wyjścia, aby skrócić czas ewakuacji stadionu z 20-30 minut obecnie do 8 minut, czego wymaga FIFA.

Całkowity koszt przebudowy powinien wynieść ok. 706 mln R$ (ok. 1,2 mld zł, ok. 250 mln euro). W związku z dynamiczną sytuacją na placu budowy, koszt może się jeszcze zmienić. Stadion ma być gotowy już na Puchar Konfederacji w czerwcu 2013.

barwy stadionu Maracana, Rio de Janeiro, Brasil

Czy wiesz dlaczego barwy zewnętrzne stadionu Maracana mają kolor biało-niebieski?
Czy znasz tę historię?
Jeśli tak - napisz ją proszę niżej w komentarzach.
Dziękuję

Pozdrawiam
Renata Zarzycka

Marakana, Rio de Janeiro, Brasil 2007, Renata Zarzycka

Spis wszystkich blogów tutaj >>

Ten wpis czytano 2816 razy.
Robercie serdeczne dzięki za wzbogacenie tego bloga w informacje. Z pewnością pasjonaci sportu wiedzą znacznie więcej i liczę na to, że mi tutaj pomogą dodając wiele cennych informacji. Pozdrawiam
Renata Zarzycka - Czwartek, 30 Grudzień 2010 20:09
Nie jestem pasjonatem futbolu,ale wiem ,że w 1990roku 21 kwietnia wystąpił(po raz drugi)Paul McCartney na tym stadionie i jego występ zgromadził największą liczbę osób na jednym koncercie do tej pory bo aż 184 tysiące:)Z zainteresowaniem przeczytałem informację na temat stadionu bo lubię pogłębiać swoje wiadomości;))pozdrowienia z Polski!
Robert - Środa, 29 Grudzień 2010 18:29