Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Ja i świat   Kolej Malinowskiego
4

Kolej Malinowskiego

Centralna Kolej Transandyjska Ernesta Malinowskiego
oprac. Renata Zarzycka

Podróż koleją Malinowskiego należy do najbardziej malowniczych na świecie. Zaprojektował ją inżynier Ernest Malinowski mimo, iż Brytyjczycy uważali, że budowa kolei przez Andy jest niemożliwa. Sam w latach 1872-1876 kierował jej budową.


Październik 2010 - kolej wyrusza w trasę tylko w porzesuchej raz w miesiącu.

Transandyjska linia kolejnowa o długości 346 km prowadzi od poziomu oceanu - portu Callao w Limie, poprzez wyoską przełęcz Andów - Ticlio gdzie osiaga wysokość 4818 m npm, na druga ich stronę - aż do Huancayo leżące 3260 m npm. Kolej została ukończona została w 1908r.


Dzięki przekładniom, pociąg może jechać coraz wyżej i w przeciwną stronę

Celem budowy była możliwość łatwego transportu bogactw z wysokiej dżungli amazońskiej prosto nad ocean do portu. W szczególności był to transport miedzi i cynku z kopalni w Andach oraz produktów rolnych z tamtejszych dolin, a także napływowej ludności.


Zamiast pokonywania ostrych serpentyn, pociąg zmienia zwrotnicę
aby w odwrotnym kierunku ruszyć w trasę coraz wyżej i wyżej

W 1992 roku z powodu działań terrorystycznych zaprzestano przewozów pasażerskich. Obecnie specjalne przejazdy dla ograniczonej liczby podróżujących - zwłaszcza turystów, odbywają się tylko raz w miesiącu od kwietnia do października czyli wporze suchej. Miejsca należy koniecznie rezerwować ze sporym wyprzedzeniam.


Peru, przełęcz Ticlio (4818 m.npm) - 8 październik 2010

W 1999 na przełęczy Ticlio (4818 m npm), w najwyższym punkcie Kolei Transandyjskiej stanął pomnik Ernesta Malinowskiego, zaprojektowany przez rzeźbiarza, prof. Gustawa Zemły. Siedmiometrowy monument wykonany w Polsce ze strzegomskiego granitu nawiązuje surowością stylu do budowli indiańskich i jest zwieńczony kołem z odlaną z brązu podobizną Ernesta Malinowskiego. Poniżej godła polskiego i peruwiańskiego umieszczono dwujęzyczny napis „Ernest Malinowski 1818-1899. Inżynier polski, patriota peruwiański, bohater obrony Callao 1866, budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej”.

Na dworcu kolei transandyjskiej „Desamparados” w Limie z którego wyjeżdża kolejka, czeka na nas miła niespodzianka. Tu 3 marca 1979, z okazji 80 rocznicy śmierci Ernesta Malinowskiego odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą twórcę tej liniikolejowej. W 1999 odlano z brązu popiersie Ernesta Malinowskiego, które ustawiono w holu limeńskiego dworca "Desemparados". Pomników Malinowskiego w Peru jest wiele, gdyż zasłużył się on również jako perówiański bohater narodowy.

W podróż wraz z naszą polską grupą udał się również prywatnie Ambasador Rzeczpospolitej Polskie w Limie - Jarosław Spyra wraz z małżonką i swoją córeczką. Podróż tą trasa trwa 12 godzin. Naszym cenelm była tylko przełęcz Ticlio i pomnik naszego rodaka - Malinowskiego, skąd dalej powróciliśmy autokarem do Limy .


Most kolejowy na trasie w Peru, zaprojektowany przez Ernesta Malinowskiego


Bilet posiada napisane imię i nazwisko oraz numer paszportu (tu zamazany)
- jak kontrola jak na lotnisku :)))

Do niedawna Centralna Kolej Transandyjska (Central Transandino) była najwyżej położoną koleją na świecie.

Czy wiesz, że imię naszego wielkiego rodaka
inżyniera Ernesta Malinowskiego nosi:

- od 1988 do 2003 ulica w Warszawie, w dzielnicy Ursynów, biegnąca między ulicami Dereniową a Ciszewskiego;

- Zespół Szkół Zawodowych Polskich Kolei Państwowych w Białymstoku-Starosielcach - od 1 września 2003 przekształcony w Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2;

- od 1999 most kolejowy w Toruniu na linii Poznań - Inowrocław - Toruń - Jabłonowo Pomorskie - Iława - Olsztyn - Korsze - Skandawa - most liczący 997 m, wybudowany w 1873.

- jeden z pociągów InterREGIO, kursujący na trasie Zakopane/Kraków - Warszawa. Poprzednio, do grudnia 2009, imię to nosił pociąg ekspresowy PKP Intercity, kursujący na trasie Krynica-Zdrój/Kraków - Warszawa;

- nagroda za najciekawszy wyrób i innowację techniczną stosowaną w kolejnictwie, prezentowaną na TRAKO Międzynarodowych Targach Kolejowych - nagrodą jest statuetka, będąca repliką pomnika Ernesta Malinowskiego, który odsłonięto w Peru w 1999 r. w najwyższym punkcie trasy kolei transandyjskiej;

- Klub Zainteresowań "Kolejnictwo" Polskiego Związku Filatelistów, zrzeszający filatelistów zainteresowanych tematyką transportu szynowego.

Zapraszam na film
. .

Z pozdrowieniami
Renata Zarzycka

Tematyka związana z Peru:
Wyprawa do kanionu Colca - Peru >>
Indianie Uros z trzcinowych wysp jeziora Titicaca >>

Małe Galapagos czyli Islas Ballestas >>

Spis wszystkich blogów tutaj >>

Ten wpis czytano 4347 razy.
Dziekuję - umysł ludzki jest niezwykły i potrafi czynic cuda. Miło, że to polski umsył naszego rodaka - Malinowskiego :)
Renata Zarzycka - Środa, 13 Kwiecień 2011 09:01
Przeczytałem chyba po raz trzeci bo i dla mnie jest to wspaniała (choć wirtualna) podróż.
Zaskakuje ogrom wysiłku i pomysłowości przy liniach kolejowych w górach a tu chyba najbardziej ekstremalna wersja takiej linii kolejowej.
Wspaniały artykuł i fotografie.
Jacek Kul - Poniedziałek, 11 Kwiecień 2011 12:14
Wspaniały blog ciekawy
.Kamil - Niedziela, 12 Grudzień 2010 19:15
Na Facebooku w dziale "Podróżnicy - wyprawy marzeń" , Krzysztof napisał swój komentarz na powyższy temat: "mam nawet monetę dwuzłotową z 1999r z wizerunkiem ERNESTA MALINOWSKIEGO twórcą kolei TRANSATLANTYCKIEJ w PERU"
Renata Zarzycka - Piątek, 19 Listopad 2010 22:56